Частини особливого призначення в боротьбі з повстанським рухом на Волині
pdf

Ключові слова

Частини особливого призначення, повстанський рух, Другий зимовий похід, бандитизм, Волинська губернія

Як цитувати

Макарчук, І. (2022). Частини особливого призначення в боротьбі з повстанським рухом на Волині. Scientific Papers of the Vinnytsia Mykhailo Kotsyiubynskyi State Pedagogical University Series History, (42), 24–29. https://doi.org/10.31652/2411-2143-2022-42-24-29

Анотація

Метою статті є висвітлення створення радянською владою Частин особливого призначення на Волині. Визначення їх ролі в боротьбі з місцевим повстанським рухом та осередками підпільних антибільшовицьких організацій регіону. Методологія. При написанні статті використані базові принципи історичного пізнання: історизму, науковості, об’єктивності. Конкретні пошукові завдання дослідження вирішувались засобами проблемно-хронологічного (оптимальне залучення тематичної літературно-джерельної бази); історико-порівняльного (аналіз різних джерел та формування відповідних положень й висновків дослідження); критичного аналізу (критичне ставлення до різних джерел) методів. Наукова новизна полягає у комплексному дослідженні генези створення та діяльності Частин особливого призначення на Волині, їх участі в боротьбі з повстанським рухом регіону на основі неопублікованих джерел. Введено до наукового обігу і проаналізовано новий джерельний матеріал, зокрема архівні документи, важливі для розкриття проблеми. Висновки. Новостворені підрозділи ЧОН Волині активно були включені в боротьбу з повстанським рухом ще на етапі свого формування. Восени 1921 р., готуючись до Другого зимового походу влада застосувала їх для оборони основних міст на маршрутах руху повстанських груп Юрія Тютюнника. Після поразки цього походу повстанський рух регіону дещо пішов на спад. Новою загрозою для радянської влади стала підпільна антибільшовицька організація ­– Волинська повстанська армія. Участь у її ліквідації також взяли підрозділи ЧОН. Після цього повстанську діяльність продовжували лише окремі керівники і відділи. Значно активізувались кримінальні елементи. В таких умовах потреба в існуванні великих підрозділів ЧОН відпала, їх функції успішно виконували правоохоронні органи. Тому влітку 1924 р. почалось їхнє розформовування.

https://doi.org/10.31652/2411-2143-2022-42-24-29
pdf

Посилання

Гальчевський, Я. (2011). Проти Червоних окупантів. Кам’янець-Подільський: ПП «Медобори-2006». 360 с.

ДАЖО - Державний архів Житомирської області.

З бойових епізодів ЧОН на Волині. Олевський загін особливого призначення (1922). Волинський пролетарій, 14 липня. С. 1

З бойових епізодів ЧОН на Волині (1922). Волинський пролетарій, 15 липня. С. 2

Красносілецький, Д. (2017). Зимові походи та отаманщина національного вектору антибільшовицького повстанського руху. Війна з державою чи за державу? Селянський повстанський рух в Україні 1917-1921 років. Харків. 399 с.

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2023 Ігор Макарчук

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.