Опубліковано 2024-12-31
Ключові слова
- етика, естетика, колабораціонізм, донос, пасквіль, тоталітаризм, нацизм, більшовизм, аморальність
Авторське право (c) 2024 Ігор Зиновійович Павлюк

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Як цитувати
Анотація
Образ (міф) автора, як і образ християнського Бога, триєдиний, гармонійно складений із тексту-біографії-зовнішнього образу письменника, де образ автора (фото, скульптора, мальований портрет) – троюрідна складова міфу, але мусить бути за законами алхімії та метафізики, як плюс і мінус у фізиці, як кислота і основа у хімії. Буває, що біографія автора цікавіша, ніж текст, а буває, що вона сіра (бухгалтерська), не цікава (або й зовсім не відома, як міфічного автора «Слово о полку Ігоревім»), але в історії літератури зостається знаковий твір-текст невідомого автора (ноунейм – окрема категорія авторів), а буває гармонійне поєднання: цікаві, навіть знакові, і текст, і життєтекст. Особливо у контексті романтизму, де біографія поета – одночасно героїчний епос, як у лорда Байрона, Артюра Рембо, чи в Тараса Шевченка. Суспільство, що ідеалізує чи ідолізує донощиків, навіть не знаючи, не вірячи, що вони (ті чи інші письменники) можуть апріорі бути такими, – приречене на духовно-фізичну деградацію (аж до самознищення) за універсальними (ще не вивченими наукою і, можливо, такими, що й не піддаються людському розумінню) законами народжень і взаємопереходу енергій Універсуму. У цьому контексті цікаві-важливі-корисні текст-надтекст-підтекст-життєтекст Аркадія Любченка, якого енциклопедії визначають як українського радянського письменника, літературного критика, секретаря ВАПЛІТЕ, автора книг повістей («Вертеп»), оповідань («Зима»), новел («Via dolorosa»), п’єс, рецензій на шпальтах радянських та нацистських часописів, який брав участь у боротьбі за українську державність, служив у війську УНР, колабораціоніста із нацистською Німеччиною в роки Другої світової війни, етика творчої поведінки якого настільки аморальна, що естетика його текстів алхімічно нейтралізована нею.
Завантаження
Посилання
- Зайцев П. Життя Тараса Шевченка. New York; Paris; München, 1955. 400 с.
- Павлюк І. Митець Влада Преса: іст.-типолог. аналiз: Моногр. / НАН України. ЛНБ iм. В. Стефаника. НДЦ перiодики. Луцьк : Надстир’я, 1997. 112 с.
- Павлюк І. Українська легальна преса Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917–1939, 1941–1944 рр. / НАН України. ЛНБ ім. В. Стефаника НДЦ періодики. Львів : Каменяр, 2001. 286 с.
- Павлюк І. Діагностика і прогностика брехні : Екскурси в теорію комунікації. Львів : Сполом, 2003. 80 с.
- Павлюк І. Письменники у пресі : українськомовний культурно-інформаційний простір Полісся, Холмщини, Підляшшя (1917-1944) та Волині 1917-2000 років: Монографія. Луцьк : ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2010. 148 с.
- Павлюк І. Світоглядні основи україномовної поезії: традиції і тенденції. Таїни художнього тексту (до проблеми поетики художнього тексту) : Т. 14 зб. наук. праць. Дніпро : Ліра, 2016. Вип. 19. 242 с.
- Павлюк І. Українська письменницька публіцистика 1920-2000-х років : Монографія. Саарбрюккен : LAP LAMBERT Academic Publishing, 2019. 210 с.
- Пізнюк Л. Творча дихотомія Аркадія Любченка. Наукові записки НаУКМА. 2007. Т. 72 (Філологія).
- Ткачук М. Майстерність викладових форм новел Аркадія Любченка. Наративні моделі українського письменства. Тернопіль : ТНПУ, Медобори, 2007. 464 с.
- Чхартішвілі Г. «Письменник і самогубство». Режим доступу : https://books.google.com.ua/books?id=aQMwAAAAQBAJ&hl=ru&source=gbs_navlinks_s.
- Шерех Ю. Колір нестримних палахтінь («Вертеп» Аркадія Любченка). Пороги і запоріжжя. Література. Мистецтво. Ідеології. У 3 т. Харків : Фоліо, 1998. Т. 1.