ПСИХОЛОГО - ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ІНТЕГРАЦІЇ ГРАФІЧНОГО ДИЗАЙНУ В ТЕХНОЛОГІЧНУ ОСВІТУ
DOI:
https://doi.org/10.31652/3041-1017-SAAE-2025.1.02Ключові слова:
психолого-педагогічні умови, графічний дизайн, технологічна освіта, освітній процесАнотація
У статті розкрито вплив графічного дизайну на навчальну діяльність учнів та узагальнено психолого - педагогічні умови інтеграції графічного дизайну в технологічну освіту, а саме: когнітивні, емоційно - мотиваційні, діяльнісні та особистісно - орієнтовані. Ключові слова: психолого - педагогічні умови, графічний дизайн, технологічна освіта, освітній процес. Abstract. The article reveals the impact of graphic design on students ’ learning activities and summarizes the psychological and pedagogical conditions for integra ting graphic design into technology education, namely cognitive, emotional - motivational, activity - based, and personality - oriented ones. Keywords: psychological and pedagogical conditions, graphic design, technology education, educational process. Однією з провідних і найважливіших тенденцій в сучасній загальній середній освіті є міжгалузева інтеграція, комплексний інтердисциплінарний підхід до структурування і відбору змісту освітніх компонентів, що передбачає поєднання знань та методів з різних ос вітніх галузей і сфер діяльності [2]. Вдалим прикладом такої інтеграції є упровадження теоретичної і практичної підготовки з графічного дизайну в технологічну освіту, завдяки чому відбувається гармонійне поєднання раціональних та емоційно - естетичних складо вих освітнього процесу. Графічний дизайн як освітній ресурс сприяє формуванню в учнів не лише технічних умінь працювати з візуальною інформацією, а й художньо - образного мислення, естетичного смаку, креативності та графічної і візуальної культури особистост і в цілому. Графічна культура передбачає розвиток графічних здібностей, просторового мислення, умінь і навичок практичної діяльності, здатності до самостійного створення графічних зображень [3]. Розвинена графічна і візуальна культура необхідна сучасним уч ням для ефективної комунікації та вміння втілювати свої ідеї в наочні образи, використовувати різні графічні засоби у проєктно - технологічній діяльності, як - от: систематизація інформації у вигляді схем, інтелект - карт, інфографік... [CONTENT] ...кості освітнього процесу, а й розвиток особистості учня як активного, творчого, культурного і соціально компетентного суб ’ єкта діяльності. Графічний дизайн у цьому контексті постає не лише елементом змісту навчального матеріалу і засобом навчання, а й потужним виховним і розвивальним ресурсом та інструментом педагогічної діяльності.Посилання
Горінчой Р., Поляков С. Педагогічні підходи до розвитку графічної культури учнів на уроках технологій. Витоки педагогічної майстерності. 2023. Вип. 32. С. 44-52.
Тименко В.П., Коркушко А.Л. Інтердисциплінарність: шлях до модернізації та інновацій у мистецькій освіті і дизайн-освіті. Вісник Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка. 2024. Вип. 26 (182). С. 213-218.
Титаренко В., Чернявський Т. Науково-методичні аспекти вивчення графічної культури та дизайну майбутніми вчителями технологічної освіти. Витоки педагогічної майстерності. 2023. Вип. 32. С. 228-232.
Завантаження
Опубліковано
2026-03-23
Номер
Розділ
Тези
Як цитувати
Пискун, О., & Кизима, М. (2026). ПСИХОЛОГО - ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ІНТЕГРАЦІЇ ГРАФІЧНОГО ДИЗАЙНУ В ТЕХНОЛОГІЧНУ ОСВІТУ. Науковий альманах мистецтва та освіти, 1, 5-8. https://doi.org/10.31652/3041-1017-SAAE-2025.1.02