Удосконалення обчислювальної компетентності старшокласників під час навчанняматематики
https://doi.org/10.31652/3041-2277-2024-1-7-20Опубліковано 2024-06-19
Ключові слова
- математика, середня школа, обчислювальна компетентність, основні елементарні функції, прикладні задача, наближені обчислення
Авторське право (c) 2024 Vasyl Shvets
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Як цитувати
Анотація
Реалізація прикладної спрямованості шкільного курсу математики відбувається різними шляхами, один із яких – розв’язання прикладних задач економічного, природничого, фінансового та іншого змісту. Числові дані в таких задачах розглядаються зазвичай як наближені значення величин. Щоб оперувати такими даними необхідно володіти уміннями і навичками виконувати наближені обчислення, тобто бути компетентним у виконанні таких обчислень. У недалекому минулому така компетентність в учнів середньої школи ретельно формувалась. Їх вчили виконувати обчислення користуючись чотиризначними математичними таблицями, автор яких В. М. Брадіс. В шкільних підручника було багато вправ, прикладних задач на виконання обчислень. У достатній кількості в методичній літературі давалося методичних рекомендацій і порад як успішно формувати належні уміння і навички. Поява нових, потужних обчислювальних засобів-калькуляторів, сучасних ПК тощо, відкрила нові можливості для формування в сучасних умовах обчислювальну компетентність школярів.
У статті, на прикладах розв’язання задач, зокрема прикладних, у фоновому режимі подаються відповідні методичні поради, зразки розв’язань, культура математичних записів щодо формування в учнів обчислювальної компетентності. Автором наголошується на потребі наповнення: в програмах з математики нового покоління чіткими вимогами щодо формування в учнів умінь і навичок виконання наближених обчислень під час вивчення навчальним тем, в альтернативних підручниках нового покоління вправами і задачами на обчислення значень функції, виразів, зокрема прикладними задачами економічного, фінансового, природничого та ін. змісту. Адже, на сьогодні, обчислювальна компетентність школяра є по суті, міжпредметною.
Завантаження
Посилання
- Бар’яхтар, В. Г., & Божинова, Ф. Я. (2010). Фізика 10 клас. Академічний рівень: Підручник для загальноосвіт. навч. закладів. Харків, Україна: Ранок. 256 с.
- Кабінет Міністрів України. (2011). Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти (Постанова № 1392 від 23 листопада 2011 року). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1392-2011-п
- Жук І. В. (2015). Розвиток умінь старшокласників виконувати наближені обчислення в процесі вивчення математики : дис. … канд. пед. наук : 13.00.02. Київ, 2015. 280 с.
- Кліндухова, В. М., & Швець, В. О. (2010). Наближені обчислення на уроках математики: 5-9 кл. Київ, Україна: Шкільний світ. 128 с.
- Кліндухова В. М. Вивчення наближених обчислень в основній школі : дис. … канд. пед. наук : 13.00.02. Київ, 2008. 341 с.
- Міністерство освіти і науки України. Навчальна програма з математики для 10-11 класів (з поглибленим вивченням математики). https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-10-11-klasiv
- Міністерство освіти і науки України. Навчальна програма з математики для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів (профільний рівень). https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-10-11-klasiv
- Міністерство освіти і науки України. Навчальна програма з математики для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. рівень стандарту. https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-10-11-klasiv
- Нелін, Є. П. (2018). Математика. Алгебра і початки аналізу та геометрія: Підручник для 10 класу (рівень стандарту). Київ, Україна: Ранок.
- Нелін, Є. П. (2019). Математика: Алгебра і початки аналізу та геометрія: підр. для 11 кл. (рівень стандарту). Київ, Україна: Ранок.
- Соколенко, Л. О., Філон, Л. Г., & Швець, В. О. (2010). Прикладні задачі природничого характеру в курсі алгебри і початків аналізу: Практикум. Навчальний посібник. Київ, Україна: НПУ імені М. П. Драгоманова. 128 с.
- Швець, В., & Жук, І. (2014). Наближені обчислення в курсі алгебри і початків аналізу 10 класу. Математика в рідній школі, (11), 25-31.