Виховання національно-патріотичних цінностей у молодших школярів – пріоритетне завдання освітнього процесу
https://doi.org/10.31652/3041-2439-2024-2-16-26Опубліковано 19-12-2024
Ключові слова
- національно-патріотичне виховання, формування патріотизму учні початкових класів, національно-патріотичні цінності, заклад загальної середньої освіти
Як цитувати
Анотація
У статті розглядаються особливості національно-патріотичного виховання учнів початкових класів у закладі загальної середньої освіти на сучасному етапі. Обґрунтовано необхідність комплексного підходу до основних орієнтирів виховання, тобто виокремлення основних цінностей виховання учнів. Визначено, що основною метою національно-патріотичного виховання учнів початкових класів є формування громадянина, патріота, інтелектуально розвиненої, морально зрілої особистості, готової протистояти ворогам Батьківщини та асоціальним упливам, яка уміє розв’язувати особисті проблеми, творити себе й навколишній світ. Розглянуто, що пріоритетним напрямом виховання учнів початкових класів у національній системі освіти є патріотичне виховання. Актуальність патріотичного виховання молодого покоління обумовлена процесом формування громадянського суспільства та становлення єдиної нації в Україні. У сучасних умовах патріотизм стає необхідним як для громадян, так і для держави, адже високий рівень патріотичних почуттів сприяє гармонійному розвитку особистості в межах держави та суспільства в цілому. Національно-патріотичні цінності (любов до рідної землі, повага до культурної спадщини, шанобливе ставлення до історії та державної символіки, готовність до захисту країни й усвідомлення відповідальності за її майбутнє) об’єднують людей у спільному прагненні до прогресу й процвітання держави. У статті зазначено, що національно-патріотичне виховання учнів початкових класів засноване на засадах загальнолюдських, полікультурних, громадянських цінностей, які забезпечують фізичний, морально-духовний, культурний розвиток дитини, виховання соціально зрілої творчої особистості, громадянина України й світу. Національно-патріотичне виховання спрямоване на підготовку учнів до усвідомленого вибору життєвого шляху, а також на посилення відповідальності сім’ї за освіту та виховання дітей. У цьому процесі забезпечуються соціально-психологічна підтримка та супровід, які є надзвичайно важливі в умовах воєнного стану. У статті розкрито систему виховної роботи Агрономічненського ліцею Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, яка заснована на ідеї педагогіки життєтворчості, що сприяє становленню та розвитку особистості учня початкових класів, створенню ситуації успіху та самореалізації дитини. У закладі створено громадсько-освітній простір виховання дітей: виховання в атмосфері добра й творчості, взаємодопомоги й взаємоповаги, що дає суспільству модель ціннісних відносин. Розглянуто різноманітні активності, у яких беруть участь учні початкових класів, для забезпечення життєдіяльність громадського життя ліцею та класу.
Завантаження
Посилання
- Батрун І. В. Національне і патріотичне виховання індивідуальності в педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського. Академічні студії. Серія «Педагогіка», 2021. Т. 2. № 4. С. 97-105.
- Безлюдна Н. Особливості національно-патріотичного виховання молодших школярів в умовах воєнного стану. Збірник наукових праць. Психолого-педагогічні проблеми сучасної школи, 2022. Вип. 2(8). С.76-84
- Гарнійчук В. М. Виховання патріотизму у старших підлітків загальноосвітньої школи на етапі становлення правової держави. Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді, 2008. Вип. 1 (12). С. 296-302.
- Грищенко С. В. Самовдосконалення особистості : монографія. Чернігів : Десна Поліграф, 2019. 192 с.
- Добровольська Л.Н., Чорновіл В.О. Національно-патріотичне виховання молодших школярів – пріоритетний напрям діяльності педагогів: навчально-методичний посібник. Черкаси: Видавництво комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради», 2016. 140 с.
- Коркішко О. Г. Виховання патріотизму молодших школярів у позаурочній виховній роботі: автореф. дис. … кандидата пед. наук: 13.00.07. Луганськ, 2004. 23 с.
- Олійник Н., Білик Т., Басюк А. Формування толерантності у молодших школярів. Журнал «Перспективи та інновації науки» Серія «Педагогіка», Серія «Психологія», Серія «Медицина», 2022. № 6(11). С.299-308.
- Про деякі питання національно-патріотичного виховання в закладах освіти України та визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 № 641: наказ Міністерства освіти і науки України зі змінами від 23.06.2022. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0527729-22#Text.
- Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України: Указ Президента України № 143/2022. URL: https:// www.president.gov.ua/documents/1432022-41729.
- Стьопіна О. Г. Виховання патріотизму у студентської молоді засобами мистецтв: автореф. дис. ...кандидат пед. наук: 13.00.07. Луганськ, 2007. 20 с. 11. Сухомлинський В. Вибрані твори в п'яти томах. Том третій. Київ, видавництво «Радянська школа», 1977. 668 с.