№ 3 (2025)
Методична підготовка вчителя математики

Формування стереометричної культури майбутніх учителів математики

https://doi.org/10.31652/3041-2277-2025-3-67-76
Ольга Матяш
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Андрій Матяш
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського

Опубліковано 2025-07-15

Ключові слова

  • навчання геометрії,
  • майбутні вчителі математики,
  • стереометрична задача,
  • компетентність

Як цитувати

Анотація

У статті пояснюється актуальність проблеми формування стереометричної культури майбутніх учителів математики та розглянуто окремі шляхи її розв’язання. Сучасні вимоги до навчання учнів стереометрії в школі випливають з нових поглядів на завдання та умови формування й розвитку особистості в цифровому суспільстві. Одна із актуальних сучасних проблем – формування здатності майбутніх учителів математики до якісного навчання учнів стереометрії, здатності використати специфічні особливості цього курсу для розвитку мислення та математичної компетентності випускників школи. Акцентуємо увагу на недостатності публікацій щодо методичної підготовки майбутніх учителів математики до навчання учнів геометрії, зокрема стереометрії. Компетентнісний підхід у методичній підготовці вчителя, як спрямованість на формування його геометрично-методичної грамотності, методичних переконань та набуття досвіду методичної діяльності, вимагає активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів, стимулювання до максимально повного розкриття й реалізації внутрішнього потенціалу в методичній діяльності. Є необхідність у розширенні умов формування геометричної культури майбутнього вчителя математики. Зокрема, до таких умов ми відносимо пропозицію спеціальних нормативних та вибіркових курсів, що мають на меті формування у майбутніх вчителів математики високого рівня умінь розв’язувати стереометричні задачі будь-якого рівня складності. Презентовано досвід вивчення зі студентами додаткових навчальних дисциплін «Практикум розв’язування стереометричних задач» та «Теорія і методика навчання стереометрії в наукових ліцеях».

Завантаження

Дані завантажень поки не доступні.

Посилання

  1. Глазова, В. В., & Горзова, С. А. (2017). GeoGebra – інноваційний засіб для вивчення стереометрії. Збірник наукових праць фізико-математичного факультету ДДПУ.
  2. Кірман, В., & Харлаш, Л. (2020). Формування готовності вчителів математики навчати проведення обґрунтувань у стереометричних задачах. Вісник післядипломної освіти: Збірник наукових праць. Серія «Педагогічні науки», 12(41). https://ojs.uem.edu.ua/index.php/vpo/article/view/146/349
  3. Лисенко, П. С. (2021). Формування в учнів уміння розв’язувати стереометричні задачі на тіла обертання. У Актуальні проблеми природничих і гуманітарних наук у дослідженнях молодих учених «Родзинка – 2021» (с. 607–608).
  4. Матяш, О. І., Ясінський, В. А., & Прус, А. В. (2010). Формування знань старшокласників про різні методи розв’язування задач стереометрії. Математика в школі, (10), 8–17.
  5. Матяш, О. І. (2013). Конструювання систем задач у навчанні учнів геометрії в старшій школі. У Особистісно орієнтоване навчання математики: сьогодення і перспективи (с. 7–9). ТОВ «АСМІ».
  6. Матяш, О. І., & Березюк, Т. П. (2006). Система задач на урок як засіб формування знань та умінь учнів з геометрії. ВДПУ.
  7. Матяш, О. І., Воєвода, А. Л., Михайленко, Л. Ф., Наконечна, Л. Й., & Коношевський, О. Л. (2020). Методика навчання геометрії в школі. Практикум: навчально-методичний посібник. ТВОРИ.
  8. Матяш, О. І. (2013). Теоретико-методичні засади формування методичної компетентності майбутнього вчителя математики до навчання учнів геометрії (Монографія). ФОП Легкун В. М.
  9. Міністерство освіти і науки України. (2024). Професійний стандарт «Вчителя закладу загальної середньої освіти». https://mon.gov.ua/npa/pro-zatverdzhennia-profesiinoho-standartu-vchytel-zakladu-zahalnoi-serednoi-osvity
  10. Міністерство освіти і науки України. (2024). Навчальні програми для 10–11 класів. Математика. Профільний рівень. https://mon.gov.ua/osvita-2/zagalna-serednya-osvita/osvitni-programi/navchalni-programi-dlya-10-11-klasiv
  11. Український центр оцінювання якості освіти. (2019). Звіт про проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2019 році (Том 2). https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2019/08/ZVIT-ZNO_2019-Tom_2.pdf
  12. Філон, Л. Г. (2018). Професійна спрямованість навчання стереометрії учнів старшої профільної школи. Вісник Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького. Серія: Педагогічні науки, (16). https://ped-ejournal.cdu.edu.ua/article/view/2419