Боротьба з пожежами на Харківщині у роки воєнного комунізму (1919–1921)
pdf

Ключові слова

пожежна справа, вогнеборці, Харківщина, радянська влада, УСРР

Як цитувати

Харламов, М. (2021). Боротьба з пожежами на Харківщині у роки воєнного комунізму (1919–1921). Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія, 37, 38-45. https://doi.org/10.31652/2411-2143-2021-37-38-45

Анотація

Метою статті є аналіз розвитку пожежної справи на території міста Харкова та Харківської губернії у роки військового комунізму. Автор досліджує особливості складних процесів пожежної профілактики та вогнеборчої боротьби на території Харківщини у 1919–1921 роках. Методологія дослідження ґрунтується на поєднанні загальнонаукових (аналізу, синтезу, узагальнення, порівняння) та спеціально-історичних (історико- генетичного, історико-порівняльний, історико-системного) методів з принципами історизму, науковості та системності. Наукова новизна роботи полягає у тому, що вперше досліджено особливості протипожежної боротьби в одному з найбільших та найбільш значущих для радянської влади у досліджуваний період вітчизняних регіонів – на Харківщині. Висновки. Після приходу більшовиків до міста Харків у 1919 році запроваджено заходи для поліпшення ситуації у вогнеборчій сфері в регіоні. Прийнято постанови про порядок встановлення тимчасових переносних печей у житлових приміщеннях, створювалися спеціальні протипожежні контрольні комісії для перевірки стану протипожежної безпеки у житлових будинках, не житлових будівлях та підприємствах тощо. Такі заходи не завжди були ефективними, через брак коштів та кваліфікованих фахівців, через проблеми у галузевому підпорядкуванні пожежної справи, особливо у 1919 – першій половині 1920 року. Однак протягом другої половини 1920–1921 року ситуація у вогнеборчій сфері почала покращуватися: пожежні справи були передані у відання Народного комісаріату внутрішніх справ, ситуація з фінансуванням та матеріальним забезпеченням вогнеборців поступово почала покращуватися, у Харкові були відкриті Українські курси пожежних техніків. Тож боротьба з пожежами на території Харківщини у роки військового комунізму мала складні періоди, особливо на його початку. Поступово ситуація у вогнеборчій справі покращувалася, зокрема завдяки ентузіазму пожежників та жорсткому регулюванні пожежної сфери владою.

pdf

Посилання

Глебова, И (1991). Испытание огнем: очерк истории Харьковской пожарной охраны. Харьков: Прапор, 125 с.

ДАХО – Державний архів Харківської області.

Клюс, П. П., & Палюх, В. Г. (2006). Пожарные Харьковщины (очерки, посвященные 350-летию г. Харькова). Харків: ХОБФ «Пожежна безпека», 332 с.

Харламов, М. І. (2019). Становлення та розвиток системи пожежної безпеки в УСРР у 1918– 1934 рр. Харків: ФОП Панов А. М., 388 с.

ЦДАВО України – Центральний державний архів вищих органів влади та управління України.

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2021 Наукові записки Віницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія

Завантаження

##plugins.themes.healthSciences.displayStats.noStats##