РОЗВИТОК МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ У ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ
DOI:
https://doi.org/10.31652/2412-1142-2021-61-120-127Ключові слова:
професійне спілкування, мовленнєві навички, іноземна мова, комунікативна компетентність, студенти, навчальний процесАнотація
У сучасному світі підвищуються вимоги до підготовки випускників закладів вищої освіти. Підготовка компетентного фахівця, здатного вирішувати проблеми відповідно до вимог конкретних виробничих ситуацій, є основним завданням сучасної професійної освіти. Одна з умов успіху майбутнього фахівця - високий рівень володіння професійно-орієнтованою іноземною мовою. Практична спрямованість у навчанні іноземної мови має забезпечити формування мовленнєвої компетентності майбутнього фахівця. Іншомовна професійно-комунікативна майстерність майбутніх фахівців включає комплекс компетентностей: лінгвістичну, мовленнєву, соціокультурну та соціолінгвістичну, стратегічну та дискурсивну. Професійна мовленнєва компетентність базується на чотирьох типах компетентностей: аудіювання, усне мовлення, читання та письмо. Мовленнєві навички є невід’ємною частиною мовленнєвих здібностей. Лексична компетентність включає лексичні знання та мовленнєві лексичні навички, граматична компетентність - граматичні знання та мовленнєві граматичні навички; фонологічний - фонетичні знання та навички мовлення та вимови.
Ефективне формування комунікативних умінь ґрунтується на організації комунікативно спрямованого навчання, індивідуалізації навчання, функціонального підходу до аналізу мовних явищ та засобів, залученні студентів до різноманітної діяльності, яка максимально моделює навчально-виховний процес і створює умови для професійно-орієнтованого спілкування.
Важливим і визначальним в організації роботи над формуванням мовленнєвих умінь є мотиваційне забезпечення навчального процесу, індивідуалізація і диференціація навчання, використання міжпредметних зв’язків, комплексний підхід до формування комунікативно-мовленнєвих умінь; практична мовленнєва спрямованість навчального процесу.