ІМЕРСИВНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ: ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ І ПРАКТИКИ УСПІШНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ

Автор(и)

  • Давидюк Марина Олександрівна Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського.
  • Пащенко Олеся Михайлівна Школа АІСТ», м. Вінниця, Україна

DOI:

https://doi.org/10.31652/2412-1142-2021-59-98-105

Ключові слова:

технологія занурення, проєктне навчання, освітній досвід, ефект присутності, стимуляція вражень, соціалізація

Анотація

В статті описано досвід створення імерсивного освітнього середовища в закладі освіти. Поняття «імерсивність» означає «занурення» або «ефект присутності». Імерсивність нині трактують як комплекс відчуттів людини, котра перебуває у штучно створеному тривимірному світі, в якому можна змінювати позицію огляду, наближувати та віддаляти об’єкти. У психолого-педагогічних дослідженнях останнього десятиліття поняття імерсивності пов’язується з технологією (або методом) занурення, що заснована на сугестії, імітаційному моделюванні та грі. Імерсивність освітнього середовища – це та його властивість, що відображає можливості цього середовища стосовно залучення суб’єкта в систему відношень, забезпечує психологічний стан людини, в якому її «Я» сприймає себе включеним у процеси, що відбуваються в середовищі, і взаємодіє із цим середовищем, що забезпечує безперервний потік стимулів і досвіду. Такі стимули і досвід мають потужні навчальний і виховний ефекти. Вже майже 30 років у Вінниці функціонує приватна сімейна школа «АІСТ», де чи не вперше в Україні було апробовано досвід організації імерсивного освітнього середовища через використання технологій занурення, створення ефекту живої присутності, через застосування методів театральної педагогіки і моделювання інтерактивної міжсуб’єктної взаємодії.
До найбільш ефективних способів створення імерсивності під час навчальних занять і позанавчальний час відносимо: технології занурення (в історичні епохи, культурні процеси, олімпійські ігри), проектне вивчення літературних творів, театральний фестиваль, функціонування майстерень за інтересами (прикладні – плетіння, м’яка іграшка, кераміка, винаходи, кулінарія; інтелектуальні – видавництво «АІСТорія», клуб «Дебати»; естетичного циклу- художня, вокальна). Рефлексивний компонент участі в роботі майстерень, у зануреннях, проєктах, театральних сезонах забезпечував не лише осмислене проживання кожною дитиною нового досвіду, а й розширення контексту навчання за рахунок історичної, культурологічної, наукової, практико-побутової складової. Імерсивне освітнє середовище закладу створювало і продовжує створювати безперервний потік когнітивних і емоційних стимулів і вражень для кожного школяра, що дає високий освітній, соціалізуючий, розвивальний ефекти, сприяє ефективному вибору майбутньої професії і самореалізації в особистому й громадському житті.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

Давидюк Марина Олександрівна, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського.

кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, професійної освіти та управління освітніми закладами,
Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, м. Вінниця, Україна

Пащенко Олеся Михайлівна, Школа АІСТ», м. Вінниця, Україна

вчитель французької мови, НВК «Школа АІСТ», м. Вінниця, Україна

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-03-17

Як цитувати

Давидюк , М. ., & Пащенко, О. . (2021). ІМЕРСИВНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ: ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ І ПРАКТИКИ УСПІШНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми, 98–105. https://doi.org/10.31652/2412-1142-2021-59-98-105

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 3