ОСОБИСТІСНО-РЕФЛЕКСИВНИЙ КРИТЕРІЙ СФОРМОВАНОСТІ СОЦІАЛЬНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ
DOI:
https://doi.org/10.31652/2412-1142-2021-61-127-134Ключові слова:
соціальна компетентність, майбутній учитель, особистісно-рефлексивний критерій, показники сформованості особистості, заклад вищої освітиАнотація
Соціально спрямований освітній процес орієнтований на формування соціальної компетентності студентів, готових до співпраці і творчої діяльності, а також на створення умов для їхнього успішного самоствердження в формах суспільно корисної, соціально значущої діяльності і суспільно прийнятної поведінки, що сприяють їх самовизначенню, формуванню системи цінностей і набуттю необхідного соціального статусу. Процес становлення соціальної компетентності як складно структурованого, чотирьохкомпонентного явища передбачає взаємозв'язок і взаємозумовленість всіх компонентів і проявляється в соціально значущих уміннях студентів педагогічного закладу вищої освіти. Забезпечення ефективності формування соціальної компетентності майбутніх фахівців вимагає уточнення відповідних критеріїв і показників. У статті проаналізовано поняття «критерій» і «показник», теоретично обґрунтовано показники особистісно-рефлексивного критерію сформованості соціальної компетентності майбутніх учителів.
Аналіз і узагальнення наукових підходів до визначення критеріїв сформованості соціальної компетентності майбутніх учителів дає підстави виокремити такі показники особистісно-рефлексивного критерію: здатність нести відповідальність за свої слова і вчинки; рефлексивність; адекватна самооцінка; толерантність; емпатія; тактовність; вимогливість до себе та інших; організованість; ініціативність; здатність до співпраці; креативність; комунікабельність. З’ясовано, що вміння проникати в індивідуальну сутність іншої людини, визначати її ціннісні орієнтації, дозволяє зорієнтуватися в її ідеалах, потребах, інтересах, у рівні домагань, завдяки чому соціально компетентний майбутній фахівець може забезпечити більш високий рівень спілкування, досягнення результатів взаємодії, вирішення нагальних проблем групової діяльності.